Nr. 1 DŽIAUGSMAS

SITUACIJA TRISDEŠIMTUKE. Jau pernai „Džiaugsmas“ buvo visiškai netoli šio įvertinimo (2017 m. – 2 vieta). Tačiau šefui Martynui Praškevičiui prireikė pilnų metų nuo atsidarymo, kad įrodytų, ko išties yra verta jo virtuvė. Beje, analogiška situacija įvyko ir „World’s 50 Best Restaurants“ – praeitų metų antras geriausias restoranas „Osteria Francescana“ šiemet pakilo į pirmą vietą.

Faktai

ŠefasMartynas Praškevičius
VadovasIndrė Subačiūtė
Virtuvės tipasvietinė virtuvė
Darbo laikasI-VI 17:00-23:00
AdresasVilniaus 28, Vilnius
Atidarymo metai2017 m.
Vienu metu čia telpa64 sėdimos vietos
Vidutinė karšto patiekalo kaina16 Eur (šalto – 7 Eur)
Terasayra (20 vietų)
Pusryčiainėra
Dienos pietūsnėra
Šunimsnedraugiški

Vieta 2017 m. Nr. 2

RESTORANO ISTORIJA TRUMPAI. „Džiaugsmas“ atsirado po trejų metų idėjos brandinimo vieno geriausių Lietuvos šefų – Martyno Praškevičiaus – galvoje. Pirmiausia daug laiko užtruko tinkamų patalpų paieškos, o joms atsiradus – kitas Martyno ir partnerių restoranas „Stebuklai“ tapo geriausiu šalies restoranu. Taigi daug dėmesio teko skirti „Stebuklų“ vardo pateisinimui ir „Džiaugsmo“ atidarymas buvo atidėtas dar daugiau nei pusmečiui. Galiausiai 2017 m. vasarį duris atvėrė tikras lietuvių džiaugsmas – restoranas-bistro, kuriame naudojami tik lietuviški produktai.

RESTORANO IŠSKIRTINUMAS. Tai yra restoranas be fanfarų, kurio esmė prasideda nuo lietuviško produkto ir skonių dalinimosi prie stalo. Tam lėkštėje dalis patiekalų yra specialiai supjaustomi ir išdėliojimi, kad lengviau būtų dalintis, o kai kuriuos jų Martynas netgi kviečia valgyti rankomis. Paprastumas čia yra labai svarbi idėjos dalis. Šefą labiausiai nudžiugina, kai svečiai įvertina atrinktų ingredientų kokybę:

„Turėti du restoranus (kitas Martyno restoranas „Stebuklai“ – aut past.), kurių virtuvė ir klientų lūkesčiai yra skirtingi, bet vienodai aukšti – nėra lengva. Kalbant apie „Džiaugsmą“ čia mano tikslas paprastas – patiekti žmonėms patiekalus iš Lietuvoje užaugintų pačios geriausios kokybės produktų. Šios galimybės laukiau ilgai, tai buvo mano svajonė, o dabar tai yra mano kasdienis džiaugsmas“, – apie antrąjį savo restoraną-bistro ir natūralaus vyno barą kalba Martynas.

MENIU TRUMPAI. Kaip jau supratote, ingredientas čia yra karalius. Taigi daugiausiai dėmesio šiame restorane M. Praškevičius skiria patikimų tiekėjų paieškoms. Jis asmeniškai pažįsta kiekvieną ūkininką, kurio užauginti produktai sugula į restorano lėkštes: „Labai paprasta yra paskambinti ir užsisakyti, tačiau kaip pats ieškai visai kitaip pradedi mąstyti ir vertinti. Linkiu visiems daugiau stengtis dėl kokybės.“

Kai produktas atkeliauja iki virtuvės jis lengvai tampa džiaugsmu lėkštėje restorano svečiams. Beje, šio restorano meniu yra gana siauras ir priklausomai nuo situacijos už lango dažnai keičiamas. Jis susidaro iš trijų dalių: užkandžių, valgomų rankomis, patiekalų (pirmųjų ir antrųjų), desertų. Visa tai puikiai papildo natūralūs vynai.

KULINARINIAI HITAI. Menkės spurgos – 8 Eur, skrudinta duona lašiniai, obuolių uogienė – 6 Eur, jaučių šonkauliai iš Mieženskienės ūkio – 30 Eur (2 asm.), jautienos tartaras, kepti cukriniai kaulai, rūkytų kiaušinių padažas, svogūnai, šeivamedžio kaparėliai – 15 Eur.

NAUJIENOS. „Kūrybos esmė „Džiaugsme“ – nepersistengti, o naujienos čia atsiranda kasdien sulyg kiekvienu gamtos pokyčiu. Pernai kone iki gegužės tęsėsi žiema, o šiemet priešingai. Bet man viskas, kas čia vyksta, visais metų laikais patinka. Apskritai šitie metai buvo labai geri. Aš kasdien džiaugiuosi ateidamas į darbą“, – emocija dalinasi šefas M. Praškevičius

ŠEFAS. Šio restorano-bistro virtuvės šefas ir idėjos autorius – Martynas Praškevičius. Jis yra vienas labiausiai vertinamų Lietuvos šefų, kuris ne tik tiki, kad virtuvėje visko galima išmokti pačiam, bet tai jau ir įrodė. „Nesu dirbęs nei „Michelin“ žvaigždutėmis pažymėtame, nei garsiame ar prabangiame restorane“, – teigia jis. Tiesiog vyras jau seniai žinojo, kad bus virėju ir visą savo dėmesį, laiką bei talentą skyrė šiam pašaukimui.

Pirmiausia su draugu jis atidarė legendinę kavinę Jogailos g. „Stereo 45“. Paskui iškeliavo į užsienį semtis patirties, o sugrįžęs ėmė dirbti jau tada veikiančiame populiariame Azijos restobare „Briusly“. Vėliau daug eksperimentavo ir mokėsi kartu su Ali Gadžijevu ir Alfu Ivanausku sukurtame kulinariniame projekte „Virtuvės mitų griovėjai“, tačiau galiausiai atsitiko taip, kad visi pasuko skirtingais keliais ir nėrė į asmeninius projektus. Pirmuoju Martyno projektu (kartu su partneriu Martynu Šliku) tapo „Stebuklai“, o antruoju – pernai duris atvėręs „Džiaugsmas“.

ERDVĖ. Šio pastato istorija ilga, tačiau ryškiausia jos dalis yra ta, kad čia apsistodavo Nobelio premijos laureatas rusų poetas Josifas Brodskis. Dabar pastato vidus gerokai pasikeitė. „Džiaugsmas“ yra išsidėstęs per tris aukštus ir išsiskirstęs per jaukias uždaras sales. Užėjus į vidų pirmiausia pastebi gana tamsų interjerą ir neandertaliečio galvą. Ji čia tarsi simbolis. Tai pirmasis ekologiškai valgęs žmogus. Sunku nepastebėti ir menininko Žilvino Ladzbergo sukurtos freskos „Vėjai“, kuri labai natūraliai įsilieja į tamsų interjerą. Į akis krenta ir tamsios grindys, kurios, pasak restorano komandos, turi gilesnį ryšį su gamta – kuo juodesnė žemė, tuo ji sveikesnė.

3 KLAUSIMAI ŠEFUI MARTYNUI PRAŠKEVIČIUI

Martynai, kas be sezono įkvepia kurti vienokius ar kitokius maisto derinius?

Darau, kad būtų skanu (šypsosi).

Tvarumas kiek tam skiri dėmesio savo virtuvėje?

Daug. Ieškome įvairiausių būdų išnaudoti visą gyvulį arba visą augalą. Tai yra vadinama nuo galvos iki uodegos ar nuo šaknies iki lapelio vis labiau stiprėjanti ideologija, kuria vadovaujamės ir „Džiaugsme“.

Į kurį restoraną Lietuvoje vestum atvykusius svečius iš užsienio (be savųjų)?

Pas Vytuką į „Monus“, pas Liutaurą į „Gastronomiką“, į „Šturmų švyturį“, pas Lapinską į jo restoranus – galiu būti ramus, kad ten manimi ir mano svečiais bus pasirūpinta.