10 „Švyturio“ palinkėjimų geriausiems restoranams

Kuo daugiau atsidarytų, kuo mažiau užsidarytų.

Labiausiai džiugina, kad Lietuvoje atsiranda vis daugiau tikrų restoranų, kuriuose ir skanu, ir įdomu. Labiausiai liūdina, kai jie ima ir užsidaro. Šio projekto tikslas – kad kuo daugiau gerų restoranų atsidarytų ir kuo mažiau jų dingtų iš maisto patirčių žemėlapio. O tai priklauso tik nuo mūsų – juos lankančių ir vertinančių.

Maisto derinimas su gėrimais.

Maisto ir gėrimų derinimo erdvės – neišmatuojamos. Jau įpratome, kad padavėjas ar someljė pataria, kokį vyną pasirinkti prie patiekalo. Taip pat po truputį pradedame įprasti, kad ir alaus someljė gali pasiūlyti netikėtus alaus derinius su maistu. Pavyzdžiui, pabandykite paragauti balto kvietinio alaus su ant grotelių kepta žuvimi!

Meistrystė slypi proporcijose.

Kurdami „Tradicinę kolekciją“ siekėme žengti pirmąjį savo žingsnį į maisto ir gėrimų derinimo kultūrą, kurioje kiekvienas atranda savo mėgstamą derinį ir nebijo eksperimentuoti. Mes eksperimentuojame su keturiais pagrindiniais alaus ingredientais – salyklu, apyniais, mielėmis ir tyru vandeniu. Žinome, kad meistrystė slypi proporcijose.

Meistrystė slypi proporcijose.

Eksperimentai su maistu.

Skatiname eksperimentus, kurių metu gimsta netikėčiausi deriniai ir kiekvienas randa savo favoritą. Pavyzdžiui, atradus, kuris alus puikiai dera prie kokybiško šokolado, pradedi suprasti, kad svarbiausia – aukšta derinamų ingredientų kokybė ir meistro prisilietimas.

Porcijos, kurios kviečia sugrįžti, kai išties jautiesi alkanas.

Trupiniais nusagstytos lėkštės gerai atrodo tik socialinių tinklų nuotraukose. Visiems šiame projekte įvertintiems restoranamas noriu palinkėti neišleisti savo svečių alkanų.

Kuo dažniau prisiminsime, kad skoniu smagiausia mėgautis saikingai, tuo greičiau išmoksime iš tiesų įvertinti maisto ir gėrimų kultūros vertę.

Skoniu mėgautis saikingai.

Žinoma, nevalia jų išleisti ir persivalgusių – saikas  ir balansas visame kame yra būtinas. Saikas yra pats ištikimiausias geros nuotaikos ir sveikatos palydovas. Tiek užkandant, tiek užsigeriant. Kuo dažniau prisiminsime, kad skoniu smagiausia mėgautis saikingai, tuo greičiau išmoksime iš tiesų įvertinti maisto ir gėrimų kultūros vertę.

30 kartų.

Eidami į restoranus dažniausiai vadovaujamės draugų patarimais, garsių šefų pavardėmis, o kartais tiesiog linksmais ar intriguojančiais pavadinimais. Šis sąrašas siekia būti toks, kad bent trisdešimt kartų į restoranus eitume neklausydami savo aplinkos rekomendacijų, o pasitikėdami maisto industrijos profesionalų balsų dauguma. 

Šefo vaidmuo svarbiausias.

Geriausiais restoranais tampa tie, kurių virtuvėms vadovauja įžvalgūs ir drąsūs šefai. Įžvalgūs todėl, kad puikiai supranta žmonių skonį. O drąsūs jie todėl, kad nebijo lavinti klientų skonio, skatinti juos patirti naujus įspūdžius ir patirtis. „Švyturyje“ mes irgi vadovaujamės tais pačiais principais, norėdami pristatyti naujus skonių derinius, atverti iš pirmo žvilgsnio, o gal greičiau gurkšnio, neįprastas patirtis.

Klientai tampa įnoringesni. Lietuva visuomet buvo skanaus maisto ir gero alaus šalis. Galbūt anksčiau trūkdavo įvairovės, užtat dabar jos apstu. Dabar kiekvienas gali rasti tai, kas labiausiai tinka jo individualiam skoniui ir tai yra nuostabu. Skoniai, aišku, keičiasi, tačiau kokybė privalo išlikti. Geriausiems šalies restoranamas norime palinkėti nuolatinio tobulėjimo, nes kartu su Jumis tobulėja ir mūsų skoniai. 

Geriausiais restoranais tampa tie, kurių virtuvėms vadovauja įžvalgūs ir drąsūs šefai.

Ir pabaigai – niekuomet šių eilučių autoriaus neklauskite „didkepsnio ar žuvies?“. Žinoma, kad didkepsnio! Ir ne jautienos išpjovos, o tikro niujorkietiško „rib eye“, iškepto „medium rare“ ir pateikto pačiu paprasčiausiu būdu. P. S. Te nebus šie žodžiai suprasti kaip bandymas daryti įtaką komisijos sprendimams.

Projekto iniciatorius, „Švyturio-Utenos alaus“ generalinis direktorius Rolandas Viršilas